Postări

Se afișează postări din februarie, 2025

Dincolo de hărți - Călătorim și povestim aventuri de tot felul

🎒 De la cafeaua din Murani, la ospățul din livadă: O zi perfectă pe bicicletă!

Imagine
Totul a pornit dimineața, după o noapte toridă în care căldura nu m-a lăsat să dorm. Pe la ora 6:00 eram deja în picioare, iar o jumătate de oră mai târziu încolțea ideea: i-am lăsat un mesaj lui Flavius, întrebându-l dacă nu are chef de o tură matinală – o ieșire care, în cel mai bun scenariu, s-ar fi putut lăsa și cu mâncat de cireșe. Nu aveam nicio garanție după torențialele din ziua precedentă, era doar un gând liber. I-am lăsat mesajul convins că la ora aceea încă doarme dus și că voi aștepta ore bune ca să primesc un semn. Însă magia dimineții a funcționat: era deja treaz, și a acceptat instant, urmând să mă sune când pornește spre mine. Am pornit la drum cu traversarea Pădurii Verzi, urmată de porțiunea lină de pistă până la Giarmata Mare. Când pista s-a terminat, am intrat pe drumul județean și am apăsat în pedale până la Pișchia, de unde am virat la stânga, lăsând în urmă traficul pentru a ne îndrepta spre Murani. Cele două ploi torențiale din ziua precedentă își lăsaseră seri...

Carnic - vf Peleaga dus-intors

Imagine
 Acest început de an ne-a adus și pe vf Peleaga.  Eu și coechipierul meu Mely ne aflăm în Retezat, la Cârnic și petrecem weekendul singuri aventurând, explorând munții. Prognozele pentru astăzi sunt foarte bune, asemănătoare unui început de primăvară. O să avem zece ore de soare cu un vânt blând, și toate parcă erau făcute pentru Retezat... Am mai prins așa o astfel de zi frumoasă și pe vârful Retezat ( Vezi aici ). La finalul săptămânii trecute nu am reușit să facem mare lucru, pe o vreme cu ceață ( Vezi aici ), așa că week-end-ul acesta ne-am orientat spre Peleaga. Este unul dintre munții cu altitudini de peste 2500 de metri în care încă nu am ajuns. Cu planul deja făcut, doar vremea mai reprezenta un impediment, anul ăsta nu voiam să-l ratez.  Distanța și accesul greoi în masiv îl face mai scump la vedere, mai ales pe timp de iarnă, și cred că întregul traseu dus-întors o să ne ia în jur a 10 ore, sper... Astfel, pentru a avea întreaga zi la dispoziție, am ales să...
< ÎNAPOI LA PRIMA PAGINĂ

< DESPRE MINE

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner