Postări

Se afișează postări din septembrie, 2016

Dincolo de hărți - Călătorim și povestim aventuri de tot felul

🎒 De la cafeaua din Murani, la ospățul din livadă: O zi perfectă pe bicicletă!

Imagine
Totul a pornit dimineața, după o noapte toridă în care căldura nu m-a lăsat să dorm. Pe la ora 6:00 eram deja în picioare, iar o jumătate de oră mai târziu încolțea ideea: i-am lăsat un mesaj lui Flavius, întrebându-l dacă nu are chef de o tură matinală – o ieșire care, în cel mai bun scenariu, s-ar fi putut lăsa și cu mâncat de cireșe. Nu aveam nicio garanție după torențialele din ziua precedentă, era doar un gând liber. I-am lăsat mesajul convins că la ora aceea încă doarme dus și că voi aștepta ore bune ca să primesc un semn. Însă magia dimineții a funcționat: era deja treaz, și a acceptat instant, urmând să mă sune când pornește spre mine. Am pornit la drum cu traversarea Pădurii Verzi, urmată de porțiunea lină de pistă până la Giarmata Mare. Când pista s-a terminat, am intrat pe drumul județean și am apăsat în pedale până la Pișchia, de unde am virat la stânga, lăsând în urmă traficul pentru a ne îndrepta spre Murani. Cele două ploi torențiale din ziua precedentă își lăsaseră seri...

Hoinari pe Nemanu

Imagine
Iată că după aproape două luni de repaus, vreme în care am stat departe de ture, am revenit cu un nou traseu. Nemanu, a părut să fie tura ideală, reușind și de această dată prin spectaculoasele sale trasee, să atragă destui pasionați de mountainbike. După cum stiți o mare parte dintre voi, turele pe Nemanu, nu sunt foarte ușoare.    Ne reîntoarcem pe Nemanu după 4 luni de la ultima tură,  pe un alt traseu și prin prezența colegilor: 4 din Caransebeș, 3 din Reșița, iar restul pană la 22 din Timisoara, reușind să finalizăm împreună această foarte spectaculoasă tură și frumoasă din punct de vedere peisagistic. După două zile de ploaie care au fost pe la începutul săptămânii, se prevede un wekeend frumos pentru acest început de toamnă, totuși puțin cam rece dimineața. Ne-am mobilizat relativ bine și plecăm sâmbătă din Buchin exact la ora stabilită, adică la ora 9.00 am (cei care nu au putut ajunge la timp, ne-au ajuns din urmă ) către Poiana, pe Valea Mare pe lăngă pâ...
< ÎNAPOI LA PRIMA PAGINĂ

< DESPRE MINE

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner