Postări

Se afișează postări din iulie, 2018

Dincolo de hărți - Călătorim și povestim aventuri de tot felul

🎒 De la cafeaua din Murani, la ospățul din livadă: O zi perfectă pe bicicletă!

Imagine
Totul a pornit dimineața, după o noapte toridă în care căldura nu m-a lăsat să dorm. Pe la ora 6:00 eram deja în picioare, iar o jumătate de oră mai târziu încolțea ideea: i-am lăsat un mesaj lui Flavius, întrebându-l dacă nu are chef de o tură matinală – o ieșire care, în cel mai bun scenariu, s-ar fi putut lăsa și cu mâncat de cireșe. Nu aveam nicio garanție după torențialele din ziua precedentă, era doar un gând liber. I-am lăsat mesajul convins că la ora aceea încă doarme dus și că voi aștepta ore bune ca să primesc un semn. Însă magia dimineții a funcționat: era deja treaz, și a acceptat instant, urmând să mă sune când pornește spre mine. Am pornit la drum cu traversarea Pădurii Verzi, urmată de porțiunea lină de pistă până la Giarmata Mare. Când pista s-a terminat, am intrat pe drumul județean și am apăsat în pedale până la Pișchia, de unde am virat la stânga, lăsând în urmă traficul pentru a ne îndrepta spre Murani. Cele două ploi torențiale din ziua precedentă își lăsaseră seri...

Hear the Wind Sing

Imagine
Încă o dimineață care mă motivează să mă dau jos din pat. M-am trezit puţin cam obosit, dar entuziasmat deoarece urma să pedalez în Munții Semenicului. Din păcate în această tură f ac echipă doar cu Cristi, băiatul meu. Am studiat prognoza de dimineață iar vremea se menține deosebit de caldă ( posibil şi ceva averse ). Este ireal! Plouă în fiecare weekend, parcă ar fi toamnă și nu plină vară. Din păcate vremea extrem de capricioasă ne-a cam tăiat din avânt toată luna iulie. Să vedem dacă și în august va fi la fel sau vor veni căldurile alea insuportabile.   Plec împreună cu Cristi spre Reșița în orice condiţii...așa ne-am propus, fie ce o fi. Am adaptat traseul ca să fie mai potrivit pentru bicicletă și de asemenea timpului pe care îl aveam la dispozitie. Prima etapa este una feroviară... de deplasare (Timișoara - Resita). Ne suim în tren cu doar câteva minute înainte să plece. Atunci am ajuns la gară şi nu am apucat să cumpăr nimic de ronțăit pentru drum, nici măcar un...
< ÎNAPOI LA PRIMA PAGINĂ

< DESPRE MINE

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner