Postări

Dincolo de hărți - Călătorim și povestim aventuri de tot felul

Dincolo de diguri: Povestea unei evadări epice de 98 km

Imagine
 Dimineața a început sub auspicii perfecte. Am lăsat în urmă freamătul Timișoarei și am plecat la drum din cu un soare blând în spate și o buclă uriașă în minte, alegând firul apei. Prima parte a traseului ne-a purtat pe malul drept al Begai, chiar prin inima luncii, iar prima oprire a fost la Plaja Nouă din Sânmihaiu Român, urmată rapid de umplerea bidoanelor cu un sifon rece și înțepător de la aparatul din sat. Pe digul Begăi am rulat întins până la Otelec, unde ne-am savurat cafeaua de dimineață înainte de a intra pe off-road-ul spre Sânmartinu Maghiar. Nimic nu a fost mai bun în acel moment decât gâturile lungi de apă minerală rece, urmate rapid de câte o cafea caldă și aromată. Acolo, cerul s-a schimbat brusc. Nori negri și amenințători au început să ne vâneze venind din față către noi. Fără să stăm pe gânduri, eu și Flavius am strâns ghidoanele și am impus un ritm alert spre Sânmartinu Sârbesc. Am băut o gură rapidă de apă la intrarea în sat și am sprintat încă 7 ki...
< ÎNAPOI LA PRIMA PAGINĂ

< DESPRE MINE

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner