🎒 De la cafeaua din Murani, la ospățul din livadă: O zi perfectă pe bicicletă!
Totul a pornit dimineața, după o noapte toridă în care căldura nu m-a lăsat să dorm. Pe la ora 6:00 eram deja în picioare, iar o jumătate de oră mai târziu încolțea ideea: i-am lăsat un mesaj lui Flavius, întrebându-l dacă nu are chef de o tură matinală – o ieșire care, în cel mai bun scenariu, s-ar fi putut lăsa și cu mâncat de cireșe. Nu aveam nicio garanție după torențialele din ziua precedentă, era doar un gând liber. I-am lăsat mesajul convins că la ora aceea încă doarme dus și că voi aștepta ore bune ca să primesc un semn. Însă magia dimineții a funcționat: era deja treaz, și a acceptat instant, urmând să mă sune când pornește spre mine. Am pornit la drum cu traversarea Pădurii Verzi, urmată de porțiunea lină de pistă până la Giarmata Mare. Când pista s-a terminat, am intrat pe drumul județean și am apăsat în pedale până la Pișchia, de unde am virat la stânga, lăsând în urmă traficul pentru a ne îndrepta spre Murani. Cele două ploi torențiale din ziua precedentă își lăsaseră seri...
